Twoje mieszkanie potrzebuje pomocy ?       Planujesz remont ?       Szukasz solidnej ekipy remontowej ?

                                  


REMONT PRZEDPOKOJU
czas remontu ok 110 roboczogodzin

Zazwyczaj wąskie i małe, główny ciąg komunikacyjny naszego mieszkania, łącznik z pozostałymi pomieszczeniami lokalu - przedpokój. Poniżej przedstawiono dziennik prac przeprowadzonych podczas remontu. Remontu przedstawiającego jedną z możliwych koncepcji wykończenia pomieszczenia.

DZIEŃ 1.

Startujemy... Pomijamy etap demontażu poprzedniego anturażu powierzchni (demontaż paneli ścianych i sufitowych) - poprostu należy to zrobić. Zabezpieczamy folią drzwi oraz szafy przesuwne, które zostają na swoim miejscu w czasie remontu, a także powierzchnię kafelek na podłodze, które pozostają i nie mogą się uszkodzić podczas przeprowadzanych prac. Podłogę zabezpeczmy dodatkowo kartonem.

   

UWAGA: Odpady typu gruz budowlany wymagają oddzielnego składowania, tym samym nie wolno wyrzucać ich do odpadów komunalnych. Ważne aby zoapotrzyć się w kontener lub worek na odpady budowlane tzw. BIG BAG - dostępne w Miejskich Przedsiębiorstwach Gospodarki Komunalnej lub podmiotach prywatnych świadczących usługi wywozu odpadów po remontowych.

Po zabezpieczeniu powierzchni zaczynamy od sufitu podwieszanego. Drewniana konstrukcja, na której były podwieszone panele MDF okazała się solidna, bez istotnych ochyłek od poziomu, tak więc w tym przypadku część prac mamy już za sobą. Niestety należy uzupełnić rusztowanie sufitu o poprzeczki, w celu możliwości zamocowania okładziny podwieszenia z płyt karton-gipsowych GKB. Wykorzystujemy do tego profile metalowe UD30 oraz CD60 wykorzystywane przy konstrukcjach rusztów sufitów podwieszanych. Profile CD mocujemy do powierzchni sufitu za pomocą uchwyów ES. Konstrukcję drewnianą dodatkowo usztywniono pianką poliuretanową. Pozostaje tylko położenie przewodów elektrycznych z złączami w miejscach, w których zamierzamy wyprowadzić punktowe oświetlenie.

   

UWAGA: Sprawdzamy poprawność wszystkich połączeń instalacji elektrycznej oświetlenia.

DZIEŃ 2.

Na przygotowaną konstrukcję mocujemy okładzinę z dociętych na wymiar płyt karton-gipsowych GKB. W powierzchni płyt wycinamy otwory w zaplanowanych miejscach umiejscowania punktów oświetlenia.
UWAGA: Płyty GKB mocujemy do rusztowania za pomocą wkrętów fosfatowanych - odpornych na korozję.

   

Pozostaje napuszczenia ścian emulsją gruntującą, która wzmocni powierzchnię przed przyklejeniem płyt GKB do ścian.

>DZIEŃ 3-4.

Na zagruntowaną powierzchnię ścian przyklejamy płyty GKB. Stosujemy klej gipsowy nakładając ciapy kleju na ścianę.

   


Do warstwy kleju dociskamy docięte na wymiar płyty GKB. Wyrównujemy powierzchnię do pionu dobijając powierzchnię płyty za pomocą łaty z libelą wodną. W powierzchni płyty wycinamy otwory na włączniki oświetlenia i gniazda elektryczne. Wycinamy otwory na wnęki drzwiowe z niewiekim zapasem, aby można było dociąć płyty przy wykończaniu.

       

W pierwszej kolejności "płytujemy" dłuższe ściny pomieszczenia, a następniej krótsze. Narożniki zewnętrzne i wewnętrzne wyklejamy do kąta prostego, jeśli jest to możliwe. Niestety nie wszędzie uzyskanie narożników o koncie 90 stopni będzie możliwe, ale nie jest to powód do zmartwienia.

       

Na końcu płytujemy częsci ścian nad wnękami drzwi - poniżej dwa sposoby podparcia.

   DZIEŃ 5

Nadmiar płyt w narożnikach zewnętrznych odcinamy.

   

Szczeliny pomiędzy płytami GKB wypełniamy pianą poliuretanową. Po zastygnięciu i stwardnieniu piany, odcinając jej nadmiar.

   

       

Kolejny etap to licowanie łączeń płyt GKB gipsem szpachlowym. Łączenia płaskie zbroimy taśmą siatką z włókna szklanego, narożniki wewnętrzne - łamaną taśmą PVC typu TUFF-TAPE, narożniki zewnętrzne - perforowanym narożnikiem aluminiowym.

   

       

Teraz czekamy, aż gipsowania wyschną.

DZIEŃ 6

Przystępujemy do montażu drugiego poziomu sufitu podwieszanego. Wyznaczamy i trasujemy na powierzchni "0" przebieg pioziomu "1". Budujemy konstrukcję stelaża z profili metalowych, wprowadzamy przewody elektryczne (z złączami w miejscach, w których zamierzamy wyprowadzić punktowe oświetlenie), następnie mocujemy okładzinę z płyt GKB. Szczeliny wypełniamy pianą poliuretanową. Kolej na licowanie łączeń płyt GKB gipsem szpachlomym. Łączenia płaskie zbroimy taśmą siatką z włókna szklanego, narożniki wewnętrzne - łamaną taśmą PVC typu TUFF-TAPE, narożniki zewnętrzne - perforowanym narożnikiem aluminiowym.

   

   DZIEŃ 7

Po wyschnęciu gipsowań należy je przeszlifować. Żmudna praca, ale należy ją wykonać. Po wyszlifowaniu gruntujemy emulsją całą powierzchnię płyt, szczególnie łączenia.

   

   DZIEŃ 8

Licowanie gładzią gipsową powierzchni płyt w miejscach łączenia płyt i narożników. Miejsca łączeń płaskich na ścianach i suficie - dodatkowo zbroimy taśmą włókna szklanego tzw. flizeliną.

   

Teraz czekamy, aż gładź gipsowa wyschnie i będzie nadawać się do szlifowania.

DZIEŃ 9

Po wyszlifowaniu nie gruntujemy w żadnym przypadku samym unigruntem. Rolę gruntu przejmie sama farba emulsyjna lub farba z ewentualną domieszką unigruntu. Czynność tą powtarzamy 2 razy, aby powierzchnia łączeń i powierzchnia płyty GKB wyrównała chłonność przed malowaniem zasadniczym.

   

      

       DZIEŃ 10

Po "wybiałkowaniu" ścian i sufitu uwidoczniły się pewne skazy na powierzchni.

       

Na wszelkie widoczne skazy nakładamy masę szpachlową na bazie akrylu lub polimeru. Taka masa szybko schnie i można już szlifować po 2-3 godzinach.

   

UWAGA: Nie używamy typowej gładzi gipsowej rozrobionej w wodzie, gdyż nie nadaje się ona do retuszu i porawek. Do szlifowania najlepiej nadaje się gąbka szlifierka gradacja 120.

Po wyszlifowaniu poprawek, malujemy sufit w kolorze białym, a ściany farbą w zadanym kolorze (malowanie zasadnicze).

       

W miejscach, w których zostanie położony kamień ozdobny nie malujemy farbą. W tych miejscach nanosimy warstwę kontaktową na bazie żywicy i drobnego piasku. Uzyskana w ten sposób chropowata powierzchni stanowi solidną bazę pod okładzinę z kamienia.

       DZIEŃ 11

Powierzchnia konktowa pod kamień wyschnęła, możemy przystąpić do klejenia kamienia. Za pomocą profili UD30 wyznaczamy miejsce przezanczone pod okładzinę, zapewni to lepszy efekt końcowy.

   

UWAGA: Do klejenia kamienia używamy odpowiedniego kleju, zapewni to prawdiłowe związanie kamienia z powierzchnią ściany.

DZIEŃ 12

Kamień dobrze związał, możemy zdemontować bariery z profili.

       

Czas na finalne malowanie ścian. Wyklejamy taśmą tzw "obcinkę", aby łatwej uzyskać równą linie między kolorami.

   DZIEŃ 13

Wypełniamy pianą poliuretanową szczelny w wnękach drzwiowych, a po jej zastegnięciu docinamy na wymiar. Otok wnęki wyklejamy z narożników MDF dociętych na wymiar.

       DZIEŃ 14

Pozostaje tylko montaż oświetlenia, gniazd elektrycznych, włączników oświetlenia, domofonu, wlejenie lustra w przygotowaną wnękę w kamieniu oraz montaż listew cokołowych.

       

Poniżej efekt końcowy.

       

   

       

       

Powrót do strony startowej