Twoje mieszkanie potrzebuje pomocy ?       Planujesz remont ?       Szukasz solidnej ekipy remontowej ?

                                  


KAFELKOWANIE BALKONU
czas remontu ok 20 roboczogodzin

BALKON - W naszej strefie klimatycznej wykorzystywany głównie latem. Przez znaczną część roku nie wykorzysywany, a jeśli to często jako pomieszczenie na zbędne szpargały, dla których nie ma miejsca w domu. Mimo to warto, aby w okresie letnim nasz balkon prezentował się godnie. Poniżej opisano sposób położenia płytek ceramicznych na posadzce i zasady, które są istotne, aby zrobić to prawidłowo.

DZIEŃ 1.

W tym przypadku posadzka jest porządnie wykonana, przy okazji termomodernizacji budynku. Wykonawca wstępnie nadał posadzce odpowiedni spad w kieruku balustrady, nie ma żadnych pęknięć - to ułatwia sprawę. Posadzka tej też wysezonowana, to znaczy minęło conajmniej kilka tygodni od położenia wylewki. Ma to istotne znaczenie, aby płytki nie odspoiły się. W przypadku świeżych wylewek musimy odpoczekać na ich wysezonowanie.

       

Przez wzgląd na to, że prace wykonujemy niejako na zewnątrz, istotną rolę wnosi pogoda. Nie powinno być zbyt ciepło (upalnie), mroży też wykluczają wykonanie prac. Optymalne warunki: 10 - 20 st. C, bez opadu deszczu. Pogoda odpowiednia - przystępujemy do prac.

   

W przypadku posadzek cementowych nie jest konieczne, a nawet nie wskazane - gruntowanie posadzki emulsją typu "unigrunt". Wystaczy napuścić powierzchnię posadzki wodą w celu wyrównania chłonności powierzchni. Ważniejszą rolę pełni w tym przypadku zastosowany klej do glazury. Determinuje to nasza klimat, który cechuje się częstym przejściem amplitudy termperatur przez punkt 0 stopni Celcjusza. Szczególnie w okresie do później jesieni, przez całą zimę i cześć wiosny - występuje wiele dni, w których zjawisko to występuje. Nasiąknieta wodą ceramika poprzez fugę penetruje w głąb do warstwy kleju i pod wpływem niskiej temperatury zgromadzona wilgoć (woda) zwiększa objętość zamieniając się w lód, powodując rozpychanie materiału. Następnie po wzroście temperatury woda wraca do stanu ciekłego, ale pozostawiając po sobie dodatkową przestrzeń, w których nagromadzi się więcej wody. Z każdym cyklem erozja powiększa się, aż prowadzi do odspojenia płytek. Dlatego należy zostosować taki typ zaprawy klejowej, która cechuje się znacznie mniejszą nasiąkliwości niż zwykła zaprawa stosowana wewnątrz, gdzie takie zjawiska nie występują. Na rynku jest wiele tego typu zapraw, w tym przypadku zastosowano MAPEI Keraflex. Kleimy płytki na tzw grzebień - smarując posadzę i powierzchnię ceramiki, kontrolując spad w kierunku balustrady.
UWAGA: Ceramika zastosowa jako okładzina posadzki musi cechować się mrozoodpornością, czyli najlepiej gres techniczny lub gres o chropowatej powierzchni - zabezpieczający przed poślizgiem na mokrej powierzchni ceramiki. Gres szkliwiony wykluczony.

DZIEŃ 2.

Konstrukcja balkonu nie pozwoliła na położenie płytek na całej powierzchni jedego dnia. Kończymy płytkowanie.

   


DZIEŃ 3.

Pozostało fugowanie i balkon gotowy.

       


Powrót do strony startowej